Den osmnáctý (10.8.2014 ne, Mont Saint Michel)

Je tu ráno. Prší stejně jako v noci. Opět začal příliv. Budím se kolem 8. Vylejzám a zkoumám to tu. Náhon, výška vody kolem půl devátý je na 5 m. Turbína jede co to dá, zní že už to spíš moc nedává. Kolem devátý se zavírá stavidlo a voda končí na nějakých 5.25 metrech. To je solidní, když jim tu příliv zadarmo načerpá dvakrát za den takových tun vody. Navíc můžou turbínovat při přílivu i odlivu.

Píšu deník, opět zalezlej pod plachtou, jelikož v košili bylo v tom fučáku celkem zima. Na druhý straně stavidla je to bohužel zarostlý a bez nějakého většího prostoru, takže se tam schovat nedá. Asi by se pod to tam dalo zalízt, ale rozhodně ne pohodlně. Držím plachtu nad hlavou a jde to. Teď dokonce zase na chvilku přestalo i pršet :). Tak mě napadá, že jsem včera viděl super pohled „I survived…“ se třema obrázkama a mezi nima byl i déšť. Nestát 1.50 €, tak jich pár i koupím a pošlu, jelikož vypadal hezky a  byl by příhodný :).

Začíná se to protrhávat. Vidím modro, místy. Radši to moc neuspěchat, tak radši ještě vyčkávám v pelechu. Dneska bych ho nemusel třeba zapomenout vyfotit.

Ok. Další pokus vstát. Je 12.00 a zase svítí, takže tentokrát už vstávám :D.

Svítí, to je tady tak neskutečně dynamickej pojem, až to ani není možný. Za to pojem fouká je jev jistý a trvalý. Jednu výhodu to má, rychle schne plachta po noci. Horší je ji pak složit a sbalit.

V každým případě se mi to nakonec povedlo, posnído-obědval jsem a zabalil zbytek věcí. Chutnalo mi, pane inspektore, to nemohu říct. Ale máme tady jednu takovou nepěknou, ošklivý případ. Dozvěděl jsem se nejspíš původ toho prapodivného křupnutí před Nantes. Mám roztržený bedra, teda ne já, ale batoh. Ne přímo nosnou část, ale obal polstrování. Nedá se nic dělat, tohle nesešiju.

Odhaduju to tak na jednu, půl druhou. Doufám, že WC kreslené u obchodu nemají taky případnou neděli. Radši to půjdu prozkoumat. Pak, když opět nezačne chcát, bych mohl ještě jednou do centra dění, dneska snad nebude už tolik turistů. Ještě jednu noc tu zůstanu.

Třeba cestou najdu lepší nocleh (pochybuju) a přežiju noc za sucha. Aktuálně se to celkem vybralo (na jedné polovině oblohy) tak ke krámu to snad vydá suchou nohou :).

Vydalo. Wecka super jeden velkej a druhej menší. Zabírám velkej i s batohem. Jinak tu maj i zásuvku, což je paráda :). S mým kabelem to vydá až na ten záchod a budu v klidu moct nabíjet a u toho trůnit. Škoda, že se tam nechytne i wifina :D.

Turistů víc než předchozí dny. Svítí, sedím před krámkem a vůbec se mi do centra nechce, když vidím ty rozpláclý obličeje nalepený na skle autobusu. Pohrál jsem si s foťákem a objevil nový/zapomenutý funkce :). Sice je nevyužiju, ale je dobrý o nich vědět. Třeba elektronická vodováha, stabilizace horizontu pomocí stabilizátoru na čipu a další vychytávky :).

Celý den sedím na lavičce a čtu si. Mimochodem tu furt fouká, trošku klepu kosu i na sluníčku :). Po 7. jdu naivně pro bagetu, takže kupuju puding 0.5 €, sušenky 1.20 € a pivo 2.40 €. Pak mizím na stavidla, kde se akorát naplnil prostor vodou k hradu od stavidel. Dneska má být nejvíc vody za dlouhou dobu, stav ukazuje 5.5 metru, což je pěkný :). Jen jsem se zase zapomněl podívat, kolik je nejmíň, ale počítám, že se to zvládá vypustit celý, takže to bude klidně i ta nula. Jelikož voda se stahuje mnohem, mnohem dál. Celková výška přílivu je kolem třinácti metrů od hladiny moře.

Jen si myslím, že ten kanál tu dost ovlivňuje stav počasí, který se mění z hodiny na hodinu dle toho jestli je napuštěnej nebo ne. Buď se okamžitě začne zatahovat, jak právě teď, nebo se vybírá. Navíc je to vždycky přesně nad ním po celé jeho délce. Zašlo slunce a okamžitě začalo pršet, solidní průtrž. Krátká, ale o to vydatnější.

Opět schovanej pod stavidlama. Připravím bivak, načnu pivko a zalezu do spacáku, to je plán. Vím kam pršelo nejmíň, tak si tam zkusím udělat přístřešek z těch fošen, co se tu válí. Třeba mi tam nebude pršet a vyspím se víc bez celonočního držení plachty.

Beru dřeva a dělám z nich přístřešek. Bude to OK. Vypadá to parádně a funkčně. Jen možná bude trošku foukat z krajů, kam už mi nevydává plachta na dvojito. V noci si radši nechám i kaťata, jelikož mám dlouhý a mikinu a je i tak zima.

Načínám pivčáka, sleduju měsíc, je v úplňku a září jak blázen. Je nádherně velikej. Viděl jsem padat hvězdu, ale přání jsem vyslovil nahlas. Bylo celkem jednoduchý, aby nepršelo. Nikdo ho neslyšel, takže se to počítá jako nevyřčený, ne? Jo a přes zábradlí vypadá Mont Saint Michel jak zámek ze začátku věcí od Disneyho nebo kdo ho má v logu. Jen vypadá líp :). Vidím to na pořádnou inspiraci, teď kdo z koho :).

Popíjím pivo a dneska, jak je zima, nefotím a nemám co dělat, mi přijde že 0.65l je až dost veliký. V Čechách bych takový ovšem určitě ocenil. Asi by to chtělo zalobovat na správných místech. Dneska krom toho slejváku je pěkně. Jsou vidět hvězdy a opět jsem viděl Velký vůz, což není ale takový problém, když je to jediný co na obloze poznám :). V každým případě se bojím, že se na obzoru zase něco rýsuje.

Plán na zítra: vstát za sucha, dojít na wecko nabít telefon. Předtím posnídat koupené mléko :). Dojít pro bagetu na cestu a vyrazit na stopa směr Paříž. Ideálně až do centra k íčku. Pak prochodit město, Eifellovku a hlavně Montmartre, když už od Lucky vím, že je to čtvrť v Paříži a ne malý město :). Takže juchů za Amélií, tu vidět prostě musím a chci fotku s kavárnou. Je prý kousek od parku a katedrály. Se doptám, vždyť už válím jak rodilej mluvčí. Jen asi jiného státu, ale to nevadí :D. Teda dneska v obchodě, když jsem hledal deseticent a nenašel, jsem byl tak rozhozenej, že jsem místo rozloučení znovu pozdravil…

Asi mi dochází první propiska, což by se nebylo ani moc čemu divit. Napsala toho už požehnaně, ale už zase trošku píše, tak planý poplach. Náhradní mám, tak žádný problém.

Píšu, píšu a zapomněl jsme upíjet. Jinak náklady na dnešek 4.10 €, to je dobrý skóre, ale dlouhodobě asi neudržitelné. Hlavně asi v Paříži, když mě všichni straší, že je tam draho.

PS: Jsem v půlce bločku, to je moc pěkný :). Jestli ho dopíšu, budu jedině rád. Tedy, do doby, než ho začnu přepisovat a sypat si popel na hlavu. (poznámka z domova: ufff, je to peklo to přepisovat!)

Suma sumárum:

  • čekání: -,
  • utraceno: 4.10 €,
  • ujeto: 0 km,
  • nachozeno: 2+ km,
  • stopů: 0.

Galerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *