Den dvacátý (12.8.2014 út, Paříž)

Zima. Opět mi mrznou nohy. Navíc zase divnej sen… Ach jo. Nechápu, kde to ta hlava bere, takový kraviny.

Budím se úplně zmrzlej, něco málo po 9. K snídani bageta s jahodovou marmeládou. Ta je perfektní, kusy jahod. By mě zajímalo, co by v ní bylo v Čechách. Max tak ztužovadlo a barvivo. Píšu deník, ještě si dám pár sušenek a půjdu balit a stopovat. Chtělo by to sprchu, ale těžko říct jestli maj na benzinkách.

Jinak je fakt kosa. Sedím v mikině a dlouhých kalhotách a je mi zima od nohou bez ponožek. Veveřice si tu řádí po stromech, tak o zábavu mám postaráno. Jdu na sušenky a alou dál.

Sedím a čtu si na benzince. Do půl hoďky ke mně přichází frantík, že mě vezme na péage. Super.

Jedou s rodinkou do Lille na prázdniny, nebo se z nich vrací. V každým případě to nakonec berou přímo přes Paříž kvůli mně a vyhazují mě na Porte se Charenton u metra a troleje. Super. Teď jen najít cestu metrem k Eiffelovce a do Montmartru :).

U Tramvaje mají mapu, tak jdu zkoumat :). Bude to peklíčko. Jsem ve městě rozlohou a obyvatelstvem skoro jak celá naše republika :). Prý kolem 10 mil. obyvatel, to bude sranda tady. Hlavně jak se pak dostat pryč bude nejspíš pěknej voříšek. Ale všechno jde, když se chce. Při nejhorším tu mají vlak a letiště :D

No nic, je kolem poledne, tak půjdu na průzkum. Doufám, že nemají moc drahý jízdný…

Kupuju dvoudenní turistický za 18 €, což je lepší než všude muset kupovat i když ve finále to možná vyjde dráž… Uvidím jak moc budu jezdit. Alespoň nemusím řešit lístek.

Dojíždím na Opéra. Fotím si Konzervu a po chvilce se rozhoduji, že povalím dál.

Vždycky to znamená počkat až přestane na chvilku pršet a pak vyrazit. Jedu pomocí M7 k Musée de Loure, fotím a objevuju pyramidy. Procházím si to tam, vidím Eiffela co se od příjezdu alespoň ztrojnásobil. Odtud metrem z Palais Royal na Pont Neuf, jelikož Châtelet je částečně uzavřena.

Teď sedím asi v Palais de Justice a píšu. No, hlavně teda odpočívám. Odtud na Notre-Dame katedrálu.

Pak pomalu už nabírám směr k Eiffelovce a ideálně cestou najít obchod… Právě jsem dojedl sušenky a bageta padla k snídani, takže by to něco chtělo. Najednou jsem se objevil zas u Pyramid, takže k Notre-Dame jsem se nakonec stejně prošel pěšky. Cestou jsem objevil bageterii, takže 2× za 0.95 € ty obyč. U Notre-Dame stáli dvě fronty lidí. Jedna vede ke vstupu a druhá? Druhá vepředu končí vykecávajícíma se lidma, případně fotícíma se. V každým případě je sranda, jak tam všichni poslušně stojí. A že není zrovna krátká… Jejich smůla :).

Od tamtud chytám metro k věži Tour Montparnasse co má 56 pater + 2 vyhlídková. Bohužel nahoru na vyhlídku za 14.90 €, to jim opravdu nedám. Jdu jíst na střechu obchoďáku vedle. Dělám si fotky odtud. Navíc je tu liduprázdno :).

Pak metrem na Invalidovnu, kde kupuju v krámku vše za euro vafle a Fantu. Procházím parkem k vojenskému muzeu Musée de l’Armée. Odtud už pěšky až k Eiffeloj. U zastávky École Militaire je Carrefour. Odtud je to už co by párkrát kamenem dohodil k parku Champ de Mars. Posílám fotku z konce parku a mé mínění je takové, že věž je přeceňovaná a celkem malá.

Přímo pod věží už tak male nevypadá, ba spíš naopak. Je to sakra kolos. Ok, přehodnocuju počáteční mínění, jelikož ten park je fakt dlouhej a než ho projdete, tak se věž celkem zvětší :). Úžasná stavba, samá ocel. Měli by si přečíst Hořící drát, pak by tam nelezli. Já bych pak nemusel případně stát frontu a jel bych se tam podívat. Takhle teda ne… To je na to vzít si dovolenou na stání ve frontě. V Carrefouru jsem koupil pudingy, sušenky, víno a tašku. Celkem něco málo pod 5 €. Víno chci chlemtnout na zahřátí a umocnění atmošky pod věží :).

Už je zase tma a mně trošku kosa, jenže najít ponožky, to je na vyndání celýho batohu… Půjdu udělat nějaký noční fotky a pak buď tady v parku to někam zalomit, nebo na západ je nějakej obří park, tam by mohlo být klidněji.

Dávám si vínko pod věží, užívám si atmošku, je to bomba. Čumím na Eiffelovku. Kousek opodál hrají indiáni na píšťalky. Když začíná být už moc zima, dožahávám vajno a letím na metro.

Jinak jako nouzovka se mi celkem zamlouvají podzemní garáže, je tam sucho :). Metro se zavírá mezi jednou ranní a 5.30 dle průvodce na mapce. Je 00.25 sedím na La Motte-Picquet – Grenelle a razím pomocí 8 a 10 směr Balard > Porte d’Auteuil do parku.

Sice by šlo na mnoha místech spát i přímo pod věží, ale moc bezpečně to nepůsobilo, navíc tam bylo až moc lidí. V každým případě, pokud se chcete levně opít, jen sledujte do kterého keře chodí týpci co roznáší a prodávaj lihoviny. Jelikož když jim dojde odskočí do keříku naberou zásoby a opět prodávaj. Nosej to v kyblíčkách s ledem :). Ale zas by to byla dost sviňárna, nevím sice ceny, ale přijde mi to super mít chlast donesen až pod nos v noci, když mají jinde už zavřeno a ještě vychlazenej :). Machrovinka prostě.

Jinak Paříž je město krys, jen turisti to nechápou a fotí si to jako že je to tu asi naschvál a atrakce. Možná ochočený neasi… Za trošku sejra by mohli udělat i salto, nebo nevím, fakt výmaz někteří turisti.

Taky je tu dost cejtit tráva, nebo alespoň tam, kde jsem seděl, ale krom security s MP5 jsem nikoho neviděl, tak nevím kdo hulil :D.

Novej poznatek, čím víc chodím, tím méně píšu. Když nemám co dělat popíšu kupu stránek, když mám co dělat, udělám jen rychlej souhrn a konec. Už se blížím k Porte d’Auteuil, takže šup vystupovat a konec psaní. Jde se hledat nocleh :). Snad tam bude míň krys, než u Eiffela, jelikož to jsem ještě neviděl.

Ok, jsem venku, takže brou noc, snad :).

Park je zavřenej! Nějaká mladá holčina mi přeje hodně štěstí s hledáním noclehu. Nakonec přelejzám zábradlí a jsem mezi silnicí a parkem. Kempím to pod stromem jen pod širákem. Celkem spím, než mi něco začne oblizovat ruku. Sakra ježku, jsem se zas lekl, že jsem se málem po… Furt lepší ježek, než krysy :).

(Poznámka z domova: tak jsem se vůbec parku nepřiblížil, ne tam, kam jsem chtěl dojít, jelikož jsem z metra špatně uhnul a šel jinam, než jsem měl v plánu. V každém případě se tam spát dalo, jen trošku hluk od silnice. Spal jsem na 48.845776,2.254427 a když se podíváte trošku severně, tak tam jsou obří lesy a malý parčík nad Carrefourem.)

Suma sumárum:

  • čekání: 0.5 hodiny,
  • utraceno:  27 €,
  • ujeto: 140 km,
  • nachozeno: 10+ km,
  • stopů: 1.

Galerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *